Kdo nic nemá, nic neztratí. Známé pořekadlo. Avšak bydlet se někde musí a často se tento problém nebo řekněme-li životní posun v životě, neobejde bez nemalého obnosu peněz. Někteří z nás mají to štěstí, že dostanou finanční injekci, byt, pozemek či dokonce rodinný dům od svých rodičů.
Většinou ale si každý musí bydlení zajistit sám. Našetřit z vlastních úspor je téměř nemožné, pokud tedy nepracujete ve vyšších sférách a váš plat je mimo průměr v České republice. Z běžného platu, ze kterého platíme i jiné výdaje, se nějaký ten milionek šetří docela špatně. Naštěstí jsou různé možnosti jak přijít k penězům a sen o bydlení si splnit. Jedním z nich je hypotéka.
Hypotéka tak může být pro jednoho velkým strašákem, pro druhého zase vysvobozením ze slepé uličky. Co by si však měl každý potencionální žadatel o hypotéku uvědomit?
1. Hypotéka je závazek– tento typ úvěru bude s námi několik let. Je třeba si uvědomit, že to většinou není jednoroční záležitost, ale ve většině případů otázka na zbytek života. Dvacet, třicet let je nejčastější délka úvěru.
2. Platba každý měsíc– Z rodinného rozpočtu odejde každý měsíc nemalá částka na splacení půjčky. Je třeba si dopředu zvážit a propočítat, kolik z domácí kasy lze maximálně věnovat na umoření hypotéky. Dle odborníků by náklady na bydlení neměli přesáhnout 30% našich příjmů.
3. Životní pojištění– K samotnému poskytnutí úvěru je nutné zřídit i pojištění proti neschopnosti placení. Je zde většinou zahrnut úraz, ztráta zaměstnání či dokonce smrt. Většina bank požaduje toto pojištění uzavřít přímo u nich. Je to otázky několika stokorun měsíčně, ale i s tím je dopředu počítat.
S žádostí o hypotéku e v dnešní době už potřeba i vlastní hotovost či nějaký majetek k zastavení. Šetření se tedy nevyhneme. Tip od finančních poradců je ukládat na spořicí účet stejnou částku jakou nám v budoucnu spolkne hypotéka, a tak postupně našetřit požadovanou výši vlastních úspor. Navíc si zvyknete na omezený rozpočet a nebudete pak zaskočeni.
Neotálejte s žádostí však dlouho. Úrok jde pomalu nahoru a podmínky splnění žádosti o úvěr jsou čím dál tím víc přísnější. Tak kalkulačku do ruky a jděte do toho.