Mnoho z nás s nastupujícím teplým počasím vyráží na chatu či chalupu. Jezdíme zde minimálně na víkendy, často zde pak trávíme dovolené. A na rozdíl od dřívějších dob si již ani toto místo nedokážeme představit bez takových vymožeností, jako je elektřina, a mnohdy i wi-fi.
Otázkou však je, jak elektrický proud získat. Jistě, jednou z možností je nechat zkrátka zavést klasické elektrické vedení a odebírat proud stejným způsobem, jako to děláme doma. Avšak zdaleka ne každému se chce za zavedení elektřiny platit, nehledě na to, že sazby jsou často poměrně vysoké.
Proto hledáme možnosti, jak si proud vyrábět sami. Jednou z možností je pak je koupě například dieselového generátoru. Avšak i ten potřebuje palivo, které není zrovna levné. Nehledě na fakt, že se jedná o poměrně drahé zařízení, které není vhodné nechávat přes zimu nehlídané.
Proto většina lidí volí solární panely. Jsou totiž přesvědčeni, že je fotovoltaika na chatu nejlepší řešení. A opravdu se to tak může zdát. Vzhledem k tomu, že jsme zde obvykle jen o víkendech, nevadí ani nižší účinnost panelů. Ty totiž přes týden obvykle stačí baterii dostatečně nabít, aby vydržela daný provoz.
Navíc v zimě, tedy v době, kdy je nejméně hodin slunečního svitu, proud vůbec nespotřebováváme. Nemusíme se tedy starat o to, zda i v této době vyrobí dostatek proudu, což je jedním z hlavních problémů používání fotovoltaiky v běžné domácnosti.
I tak je však nutné si uvědomit, že výkon těchto panelů není velký. Navíc pracují naplno pouze tehdy, pokud jsou čisté. Je tedy nutné jejich pravidelné utírání a údržba, zvláště pak po zimě. Navíc, vzhledem k tomu, že jsou tyto panely obvykle upevněny na střeše, představují stále snadný cíl pro případné zloděje.
To vše je potřeba uvážit, než se pro tuto možnost rozhodnete. Pak už by bylo totiž pozdě splakat nad výdělkem.