Bohužel se čím dál tím více potýkáme s tím, že se vyhazují potraviny, které by šlo snadno zpracovat. Ovšem to je jeden z palčivých problémů moderního způsobu života. Nakoupit a mnohdy i zbytečné suroviny, které se nestihnou zpracovat a o pár dnů později se s nimi rozloučit. Pokud bychom se naučili správně je tepelně či jinak zpracovat, poté bychom ušetřili i část našich financí. A možná, ač se to nyní nemusí zdát, tak obohatíme nejen jídelníček, ale zároveň zdokonalíme svoje kuchařské dovednosti. Nakonec čas strávený v kuchyni nebude vůbec pro zlost. Vaření pro radost přinese možná větší užitek, než se jen zdá.
Jak ušetřit
- Nákupní seznam, kterého se budeme pevně držet, bude prvním a hlavním vodítkem. Nejprve je třeba si ale prohlédnout lednici a spíž, čímž se zjistí, co zde máme a co je zbytečné kupovat.
- Nakoupit si hodně zeleniny do zásoby se nevyplácí, stejně tak jako bylinky. Někdy se může stát, že se k jejich zpracování ani nedostaneme a ejhle do popelnice se nesou zahnědlé listy salátu a nahnilé okurky, případně něco jiného. Nakupovat je lepší v malém množství, které se snadno zpracuje, ale třeba i zamrazí.
- Starý chléb se nemusí vyhazovat, jelikož jsou z něho výborné krutony do polévky nebo salátu. Stačí ho nakrájet na kostičky a osmahnout do křupava na olivovém oleji. Také si lze snadno udělat bruschetty, kdy použijeme starší bagetu. Například na večerním dýchánku můžeme překvapit opečenými kolečky bagetky, na které naneseme dobrou pomazánku či nějakou specialitku.
- Maso se dá jednoduše naporcovat na přijatelné kousky a nejlépe je ho zmrazit.
- Rajský protlak se prodává i ve větších plechovkách a není třeba se obávat toho, že by se mohl zkazit. Princip spočívá v tom, že větší gramáž je většinou levnější a na druhou stranu lze odebrat pouze část a ostatní se dá klidně zamrazit. Protlaku to neuškodí a my ho v mrazáku mnohdy oceníme.
- Zpracovat se dá i různá nať zeleniny a bylinek, která obohatí saláty či jiné pokrmy.