Ceny nemovitostí každým rokem stoupají a zdá se, že jen tak nedojde ke stagnaci. Financovat tak bydlení z vlastních úspor je zhola nemožné, tedy v případě, kdy nemáte pod matrací schované miliony. Proto se řada lidí uchyluje k jediné spásné myšlence – hypotéce. Je ale potřeba si uvědomit, že se jedná o velký závazek, který náš rodinný rozpočet ovlivní na roky dopředu. Dobře proto zvažte podmínky, které vám jednotlivé banky nabízejí, přeci jenom nejedná se o spotřebitelský úvěr, který hravě splatíte za pár let.
Klasická hypotéka na bydlení je pro mnohé velmi svazující a i z tohoto důvodu stále více lidí uvažuje o tzv. americké hypotéce Fahd. Jedná se o neúčelový úvěr, který může dlužník využít dle svého uvážení. Možná tak trochu nešťastně nazvaná americká hypotéka tak v době snoubí prvky klasického hypotečního i spotřebitelského úvěru.
- Věk
První podmínkou, která je pro mnohé samozřejmost. Minimální věk pro získání hypotečního úvěru je 18 let. Maximální možný věk, kdy je možné o hypotéku požádat, stanovený není. Přesto je obecné doporučení si o ní požádat do 45 roku života, aby měl žadatel na splácení alespoň 20 let. Česká národní banka totiž upravuje maximální věk, do kdy musí být úvěr splacen. Tato věková hranice je v současnosti 65 let.
- Příjem
Pravidelný měsíční příjem je pro banku jasným ukazatelem, že je žadatel schopen dostát svým závazkům. Z měsíčních příjmů a výdajů si banka snadno dopočítá bilanci žadatele a určí, zda je schopen splácet měsíční splátku, která mu byla navrhnuta.
Do měsíčních příjmů se pak započítávají veškeré příjmy ze zaměstnání, samostatně výdělečné činnosti, některé banky navíc akceptují i příjem z pronájmu nebo starobní důchodu.
- Negativní záznam v registrech
V případě žádosti o jakýkoliv úvěrový produkt, musí být žadatel bez negativního záznamu v některém z registru dlužníků. Pokud tomu tak není, s největší pravděpodobností jeho žádost neobstojí.